Human Smart City...
05.05.2019 zspaterek_redaktor 471

Paterek, dnia 29.04.2019 r.

W dniu 29 kwietnia 2019 roku w Szkole Podstawowej ”Jana Pawła II” w Paterku Jarosław Ciepłuch - przedstawiciel Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nakielskiej OIKOS poprowadził warsztaty z młodzieżą klas VIII. Jednym z głównych tematów rozmów było zapoznanie uczniów z ideą Human Smart City – Inteligentnych  miast współtworzonych przez mieszkańców. W zajęciach udział wzięło 35 uczniów.

W czasie zajęć poinformowano młodzież o koncepcji, realizacji „smart city”. Zwróciliśmy w głównej mierze uwagę na kilka obszarów inteligentnego miasta tj. gospodarkę, mobilność, jakość życia, środowisko naturalne, zarządzanie oraz kapitał ludzki. Młodzież stwierdziła że inteligentne miasto to obszar, który stawia na kreatywność, otwartość oraz innowacje.  W czasie wspólnych rozmów uczestnicy warsztatów zaproponowali kilka pomysłów na inteligentne rozwiązania, które mogłyby być zastosowane w Nakle nad Notecią. Uczniowie stwierdzili także że miasto nasze posiada m.in. duże zanieczyszczenie powietrza i zaproponowała szereg rozwiązań, które przyczyniłyby się do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Wśród tych ekologicznych rozwiązań znalazł się rower, elektryczna komunikacja miejska, nowe nasadzenia roślin, ścieżki rowerowe. Wypracowano wspólnie główne cechy miasta „smart” zwracając szczególną uwagę na:

• zrównoważony rozwój;
  • innowacyjność rozwiązań  i otwartość;
  • zarządzanie;
  • efektywne wykorzystanie i doskonalenie nowoczesnych technologii;
  • ochronę rodzimego środowiska naturalnego.

Główne założenie przedsięwzięcia i zwrócenie uwagi na wpływ norm na każdą sferę życia, zostało osiągnięte.