„To, co dzisiaj jest rzeczywistością, wczoraj było nierealnym marzeniem”
31.05.2019 zspaterek_redaktor 85

„To, co dzisiaj jest rzeczywistością, wczoraj było nierealnym marzeniem”

Słowa brazylijskiego pisarza Paulo Coelho były mottem uroczystości zorganizowanej z okazji otwarcia nowego segmentu dydaktycznego Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Paterku w dniu 20 maja 2019r.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku.  W czasie  mszy, w której uczestniczyli  uczniowie Szkoły Podstawowej  w Paterku, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście, dokonano aktu poświęcenia krzyży. Po nabożeństwie nastąpił uroczysty przemarsz ulicami Paterka do nowego budynku szkoły. Kolejnym  elementem uroczystości było pamiątkowe zasadzenie drzew i symboliczne przecięcie wstęgi. Aktu tego dokonali zaproszeni goście:

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pan Łukasz Schreiber

Wojewoda Kujawsko- Pomorski  pan Mikołaj Bogdanowicz

Kujawsko- Pomorski Kurator Oświaty pan Marek Gralik

Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią pan Sławomir Napierała

Przewodniczący Rady Miejskiej  pan Paweł Wiśniewski

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Paterku pani Alina Sławkowska

Przewodniczący Prezydium Rady Rodziców pan Grzegorz Przywarty

Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Paweł Kamiński

Następnie  ksiądz proboszcz Mariusz Zbieranek  poświęcił budynek, życząc aby przyniósł szczęście i pomyślność całej społeczności szkolnej, by dobrze służył dziełu wychowania nowych pokoleń Polaków.  Goście obejrzeli wystawę fotograficzną dokumentującą budowę szkoły. Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor szkoły pani  Alina Sławkowska , która powitała zaproszonych gości. W tej szczególnie ważnej i doniosłej uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i lokalnych . Swoją obecnością zaszczycili Szkołę Podstawową w Paterku między innymi: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pan Łukasz Schreiber, Wojewoda Kujawsko- Pomorski  pan Mikołaj Bogdanowicz, Kujawsko- Pomorski Kurator Oświaty pan Marek Gralik, Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią pan Sławomir Napierała, Przewodniczący Rady Miejskiej  pan Paweł Wiśniewski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią Pan Krzysztof Błoński, Zastępca Starosty Powiatu Nakielskiego  pan Tomasz Miłowski, Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji  pani Anna Biniakowska, Zasępca Wydziału Inwestycji pani Małgorzata Dąbrowska, Skarbnik  Urzędu Miasta i Gminy Nakło nad Notecią pan Tomasz Angielczyk,   Komendant Straży Miejskiej w Nakle nad Notecią pan Roman Frąckowiak,  dyrektorzy szkół podstawowych z Nakła i okolic, sołtysi, emerytowani dyrektorzy  Szkoły Podstawowej w Paterku, grono pedagogiczne, pracownicy obsługi i administracji, rodzice, uczniowie i przyjaciele szkoły. Pani dyrektor podziękowała wszystkim tym, którzy wnieśli wkład w budowę nowego segmentu. Serdeczne podziękowania złożyła przedstawicielom administracji rządowej, kuratorium, władzom wojewódzkim, powiatowym, lokalnym, powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego, wykonawcy, projektantowi, inspektorowi nadzoru. Wraz z zastępcą dyrektora szkoły panem Rafałem Dudziakiem wręczyła okolicznościowe pamiątki – Anioły „przyjaciołom szkoły”, czyli tym, którzy najbardziej przyczynili się do powstania nowego obiektu. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią pan Sławomir Napierała oraz Przewodniczący Rady Miejskiej pan Paweł Wiśniewski . Wszyscy zebrani  zapoznali się z historią Szkoły Podstawowej w Paterku oraz obejrzeli prezentację multimedialną. Ważnym punktem  były słowa Jana Pawła II- Patrona szkoły. W dalszej części uroczystości  głos zabrali zaproszeni goście, którzy na ręce pani dyrektor  przekazali okolicznościowe upominki.  Życzenia i słowa wsparcia przekazała także Dyrektor Obsługi Oświaty i Rekreacji pani Anna Biniakowska oraz dyrektorzy szkół gminnych. W imieniu rodziców podziękowania złożył przewodniczący Rady Rodziców pan Grzegorz Przywarty. Ostatnim punktem uroczystości był montaż słowno- muzyczny „To, co dzisiaj jest rzeczywistością, wczoraj było nierealnym marzeniem”. Po oficjalnej części zaproszeni goście wpisali się do księgi pamiątkowej i udali się na poczęstunek.

Ten dzień był długo wyczekiwanym przez społeczność uczniowską, nauczycieli, pracowników, rodziców, wszystkich mieszkańców Paterka oraz na długo pozostanie w pamięci i sercach wszystkich przyjaciół szkoły.

Link do zdjęć